Parafia pw. Św. Stanisława BM w Lipe

Informacje parafialne

Intencje mszalne 07.06. – 14.06.2026

07.06

 Niedziela

 

900  Bronisław Jadwiga Henryk Jerzy Dziatkiewicz Stefan Przybylski

1130  Wiesław Andrzej Kowalscy

08.06

Poniedziałek

Św. Jadwigi

1630  Zofia Fułek – int.  sąsiadów Przybyłów

09.06

Wtorek

1700  Arkadiusz Kubasik – int. sąsiadów  Juszczaków z rodz.

 Andrzej Lisiecki – int. brata Władysława z  żoną 

10.06

Środa

800  Za parafian

Nowenna do MBNP

11.06

Czwartek

Zakończenie

Bożego Ciała

 

1800  W intencji mieszkańców Piskor

Procesja Eucharystyczna

12.06

Piątek

NSPJ

1650 Koronka

1700 Marianna Owczarek – int. Adamiaków i Leszczyńskich

– Ryszard Czekalski – int. chrześniaka Leszka

13.06

 Sobota

NSNMP

Dzień Fatimski

1530  ślub Mateusz Grabiński – Daria  Szczepaniak

1700  Alicja Michalska – int. rodz. Janczaków z Rychnowa

– Różaniec Fatimski

14.06

 Niedziela

900  

1130 W 5 r. śm. Stanisława Raczyka

Msze Święte

  • w niedziele o godz. 9.00 i 11.30
  • w dni powszednie o godz. 17.00
  • w środy o godz. 8.00

Nabożeństwa

  • Godzinki – niedziela godz. 8.30
  • Nowenna do Matki Boże Nieustającej Pomocy – środa po Mszy św.
  • Koronka do Miłosierdzia Bożego – piątek godz. 16.50
  • Adoracja Najświętszego Sakramentu w piątek od godz. 16.00
 

Spowiedź

Pół godziny przed każdą mszą św. lub nabożeństwem.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

DZIESIĄTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU                                     7 czerwca 2026

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

  1. Dziś przypada dziesiąta niedziela w ciągu roku. Ponieważ mamy czerwiec, zachęcam do licznego udziału w nabożeństwach czerwcowych, by być jeszcze bliżej Jezusowego Serca, które jest najpełniejszym wyrazem Bożej miłości miłosiernej, Bożego miłosierdzia. To wyjątkowa okazja do wynagrodzenia Bogu za grzechy swoje i świata. Częściej odmawiajmy Litanię do Serca Pana Jezusa i Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Może warto też uważniej wczytać się w Dzienniczek Świętej Siostry Faustyny, wielkiej apostołki miłosierdzia Bożego! Podczas każdego czerwcowego nabożeństwa adorujemy Pana Jezusa – Miłość Miłosierną ukrytą w Eucharystii.
  2. Za przygotowanie i przeprowadzenie Uroczystości Bożego Ciała dziękuje osobom ubierającym ołtarze, druhom Strażakom z Jarantowa, paniom niosącym figurę MB, feretrony, dziewczynkom sypiącym kwiatki, ministrantom, pani Organistce, panu Tarlanowi Shabhazji oraz wszystkim za wspólną modlitwę.
  3. Trwa oktawa Bożego Ciała. Codziennie gromadzimy się w naszym kościele na Eucharystii, a po niej celebrujemy nabożeństwo czerwcowe do Serca Pana Jezusa i podążamy w procesji za Chrystusem utajonym w Najświętszym Sakramencie. Zachęcam wszystkich parafian do licznego udziału w tej naszej wspólnotowej modlitwie.
  4. W czwartek, 11 czerwca, zakończenie tradycyjnej oktawy uroczystości Bożego Ciała. Na Msze św. z procesją do czterech ołtarzy na godz. 18.00 zapraszam na Piskory.
  5. W piątek, 12 czerwca, przypada uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. Cały czerwiec poświęcony jest czci Bożego Serca. Ten kult na naszej ziemi zawsze był bardzo żywy. Od 1995 roku z inicjatywy papieża Świętego Jana Pawła II w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa przypada też Światowy Dzień Modlitw o Uświęcenie Kapłanów. Z racji uroczystości w piątek nie będzie obowiązywał post od potraw mięsnych.
  6. Natomiast w sobotę, 13 czerwca, zwracamy się do Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. Ona nieustannie prowadzi nas do swego Syna i ciągle podpowiada: „Uczyńcie, co mój Syn wam powie…”. Jest to również Dzień Fatimski. Na różaniec zapraszam po Mszy św. o godz. 17.00
  7. Dziękuję za posprzątanie kościoła i ofiarę. Bóg zapłać. W tym tygodniu proszę rodziny p. Angeliki Kałuża, Beaty Pękala, Magdaleny Pawlik Bogumiły Jarmuszczak, Zofii Przybyła.
  8. W przyszłą niedzielę składka przeznaczona będzie na zapłatę za śmieci na cmentarzu.

 

W tym tygodniu patronują nam:

– w poniedziałek, 8 czerwca – Święta Jadwiga Królowa (1374-1399), władca na tronie krakowskim, poświęciła swe życie dla narodu polskiego i litewskiego;

– we wtorek, 9 czerwca – Święty Efrem (około 306-373), diakon i doktor Kościoła;

– w środę, 10 czerwca – Błogosławiony Bogumił (ok. 1135-1204), biskup poznański i gnieźnieński słynący z mądrości, roztropności i pobożności;

– w czwartek, 11 czerwca – Święty Barnaba (†około 61 r.), nazywany Apostołem, był jednym z opiekunów młodego Kościoła w Antiochii oraz misjonarzem na Cyprze i w Azji Mniejszej, towarzyszył w podróżach Świętemu Markowi i Świętemu Pawłowi, został ukamienowany w Salaminie na Cyprze.

NAJŚWIĘTSZEJ TRÓJCY                                                               31 maja 2026

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

  1. Dzisiaj, w uroczystość Trójcy Przenajświętszej, ze szczególną czcią Kościół wypowiada modlitwę: „Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu…”. Dziś także uwielbiamy Boga wraz z zespołem UwielbiaMy.
  2. Jutro, w poniedziałek, 1 czerwca, przypada Międzynarodowy Dzień Dziecka. Na Eucharystię będziemy wspólnie modlić się o czyste i dobre serca dla dzieci i młodzieży, o ich duchowy wzrost i bezpieczeństwo w trudnych czasach.
  3. Z początkiem czerwca, czyli od najbliższego poniedziałku, kierujemy swe myśli ku Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. W naszym kościele codziennie po pierwszej Mszy św. będziemy odprawiali nabożeństwo czerwcowe, podczas którego odmawiamy Litanię do Serca Pana Jezusa. Licznie uczęszczajmy na te nabożeństwa, aby wynagrodzić Panu Bogu wszystkie nasze grzechy i nieprawości.
  4. W najbliższy czwartek, 4 czerwca, w liturgii będziemy celebrowali uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa – Boże Ciało. Będziemy dziękować Bogu za dar Eucharystii, będziemy prosić Chrystusa o błogosławieństwo i pokój dla Kościoła powszechnego, naszej Ojczyzny i naszego narodu. Udział w procesji eucharystycznej jest publicznym wyznaniem wiary w to, że Jezus jest wśród nas, że jest w naszym życiu zawsze obecny. O przygotowanie ołtarzy proszę: 1 ołtarz – Lipe, 2 ołtarz – Dębniałki, 3 ołtarz Jarantów, 4 ołtarz – Lipe Trzecie. Natomiast zakończenie oktawy Bożego Ciała z procesją do czterech ołtarzy i Mszą św. odbędzie się na Piskorach w czwartek 11 czerwca początek o godz. 18.00

Zapraszam do niesienia chorągwi, feretronów, figury MB, dziewczynki do sypania kwiatów. O zabezpieczenie ruchu proszę druhów strażaków. Przez oktawę Bożego Ciała, procesja eucharystyczna wokół kościoła po Mszy św., a w niedziele po Mszy św. o godz. 11.30.

  1. 5. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. Spowiedź pierwszo piątkowa od 16.00. Do chorych udam się z posługą w sobotę od godz. 9.00, a na godz. 16.00 w sobotę zapraszam na nabożeństwo do Niepokalanego Serca Maryi.
  2. Dziękuję za posprzątanie kościoła i ofiarę. Bóg zapłać. W tym tygodniu proszę rodziny p. Barbary Kulińskiej, Klaudyny Bednarek, Weroniki Marciniak, Beaty Witczak, Katarzyny Kaszuba.

W tym tygodniu patronujĄ nam:

– w poniedziałek, 1 czerwca – Święty Justyn (II w.), wielki obrońca wiary, męczennik, który oddał życie podczas prześladowań chrześcijan za cesarza Marka Aureliusza, jest uznawany za najważniejszego apologetę chrześcijaństwa II wieku;

– we wtorek, 2 czerwca – Święci Marceli i Piotr (†około 303/304), rzymscy męczennicy, ponieśli śmierć przez ścięcie w okresie panowania cesarza Dioklecjana;

– w środę, 3 czerwca – Święty Karol Lwanga i jego towarzysze (†1886), męczennicy z Ugandy w Afryce, którzy oddali życie dla Chrystusa;

– w piątek, 5 czerwca – Święty Bonifacy (673-754), biskup i męczennik, benedyktyn, wielki misjonarz i apostoł Niemiec;

– w sobotę, 6 czerwca – Święty Norbert (około 1080-1134), biskup Magdeburga, założyciel zakonu norbertanów, był znanym z reform życia zakonnego i z głębokiej duchowości.

ZESŁANIE DUCHA ŚWIĘTEGO                                                                     24 maja 2026

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

  1. W uroczystość Zesłania Ducha Świętego, nazywaną w Polsce „Zielonymi Świątkami”, kończy się okres Wielkanocy. Kościół modli się: „Panie, nasz Boże, spraw, aby zgodnie z obietnicą Twojego Syna Duch Święty dał nam głębiej zrozumieć tajemnice Eucharystii i doprowadził nas do całej prawdy”. On umacnia to, co słabe, prostuje to, co błędne, rozgrzewa oziębłe i przynosi błogosławieństwo pokoju. Nie lękajmy się, On wszystkiego nas nauczy. Tylko otwórzmy się na Jego światło i pamiętajmy, że każda Eucharystia jest wciąż dokonującą się Pięćdziesiątnicą.
  2. Z inicjatywy papieża Benedykta XVI w tę dzisiejszą niedzielę modlimy się też za Kościół w Chinach. W 2007 roku papież Benedykt XVI wydał List apostolski, w którym napisał, że 24 maja ma być poświęcony pamięci i modlitwom za Kościół w tym kraju. Często zapominamy, że w wielu miejscach na świecie Kościół jest prześladowany, że za wiarę w Chrystusa wielu chrześcijan cierpi, a nawet oddaje życie. Ofiarujmy dar modlitwy i codziennej pamięci o prześladowanych braciach w wierze; prośmy Pana Boga, aby i oni mogli cieszyć się paschalną radością Chrystusowego Kościoła.
  3. Jutro, w poniedziałek, 25 maja (tradycyjnie drugi dzień Zielonych Świąt), obchodzimy święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła. Podczas Soboru Watykańskiego II biskupi polscy złożyli prośbę o ogłoszenie Najświętszej Maryi Panny Matką Kościoła i oddanie całej ludzkości Jej Macierzyńskiemu Sercu. Papież Święty Paweł VI ogłosił Maryję Matką Kościoła. Poniedziałkowe święto podkreśla rolę, jaką Maryja odgrywa w historii zbawienia i w Kościele.
  4. We wtorek, 26 maja, przypada Dzień Matki. Niech nie zabraknie wdzięcznej pamięci o naszych mamach, tych żyjących i tych, które Pan Bóg powołał już do siebie.
  5. W czwartek, 28 maja, będziemy przeżywali święto Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana. Niech to będzie dzień szczególnej modlitwy naszej wspólnoty parafialnej za powołanych do kapłaństwa, o ich świętość i wytrwałość w kapłańskim posługiwaniu. Naszą modlitewną pamięcią obejmiemy też diakonów i kleryków naszej diecezji, którzy przygotowują się do kapłaństwa.
  6. W ten świąteczny czwartek przypada też 45. rocznica śmierci Błogosławionego Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Właśnie 28 maja został wyznaczony w kalendarzu liturgicznym jako dzień wspomnienia tego polskiego Błogosławionego. Pamiętajmy, że ten Wielki Prymas Polski oddał nasz naród w macierzyńską niewolę Maryi. Starajmy się wypełniać jego testament, a jednocześnie módlmy się o jego szybką kanonizację.
  7. W przyszłą niedzielę, 15 czerwca, będziemy obchodzili uroczystość Najświętszej Trójcy. Pamiętajmy, że uroczystość ta kończy czas wielkanocnej Komunii Świętej.
  8. Trwa miesiąc maj. Codziennie gromadzimy się wokół ołtarza na Eucharystii i na nabożeństwie majowym. W szkole Maryi uczmy się całkowitego oddania Bogu i braciom. W naszym kościele nabożeństwo majowe będziemy celebrowali codziennie o po pierwszej Mszy św., a w niedzielę o godz. 19.00 przy figurze.

30 maja – Kol. Jarantów – przy krzyżu

Początek nabożeństw o godz. 19.00

  1. Podczas składki inwestycyjnej zebrano 1774 zł. Bóg zapłać za złożone ofiary. Z nich 2125 zł. odprowadzono do Kurii.
  2. Dziękuje za posprzątanie kościoła i za kwiaty. Bóg zapłać. W tym tygodniu proszę rodziny p. Ewy Wajchert, Gabrieli Podlak, Ewy Dyc, Kariny Kaźmierczak, Filipa Kaźmierczak
  3. W przyszłą niedziele podczas Mszy św. będzie nam towarzyszył zespół UwielbiajMY – to zaproszenie. To ludzie którzy swoim sercem i talentami zapraszają do modlitwy Uwielbienia Boga przez słowo i dźwięk. Na godzinę 18.00 zapraszam do wspólnej modlitwy uwielbienia prowadzonej przez zespół, a przygotowującej nas również do ostatniego nabożeństwa majowego, w tym roku.
  4. Również w przyszłą niedzielę zakończymy peregrynację kopii obrazu MB Częstochowskiej w naszej parafii.

Zapowiedzi

Sakramentalny związek małżeński pragną zawrzeć

Daniel Marek Wiśniewski, stan wolny, zam. w parafii Brdowie i Anna Wiśniewska, stan wolny, zam. par. Lipe.

Zapowiedź III. Ktokolwiek wiedział by o istniejących przeszkodach, zobowiązany jest w sumieniu, o tym zawiadomić.

Boże Ciało – 04 czerwca 2026

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskie – Boże Ciało. O przygotowanie ołtarzy proszę: 1 ołtarz – Lipe, 2 ołtarz – Dębniałki, 3 ołtarz Jarantów, 4 ołtarz – Lipe Trzecie. Natomiast zakończenie oktawy Bożego Ciała z procesją do czterech ołtarzy i Mszą św. odbędzie się na Piskorach w czwartek 11 czerwca początek o godz. 18.00

O zabezpieczanie ruchu proszę druhów strażaków.

Ołtarz Jarantów od rodz. Ewy Fingas/ Sylwester Wapiński do Józefa Kokocińskiego

WNIEBOWSTĄPIENIE PAŃSKIE                                                               17 maja 2026

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

  1. Dziś obchodzimy uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. Chrystus Pan, zanim opuścił ziemię, powiedział do Apostołów: „A Ja, gdy zostanę nad ziemię wywyższony, przyciągnę wszystkich do siebie” (J 12,32). Tłumaczył im, że Jego odejście jest potrzebne, aby mógł zesłać Ducha Pocieszyciela. Po złożonej z samego siebie Ofierze Nowego i Wiecznego Przymierza wszedł do chwały Ojca, aby wstawiać się za nami i przygotować nam miejsce.
  2. W najbliższy poniedziałek, 18 maja, wspominamy 106. rocznicę urodzin Świętego Jana Pawła II. Dziękujmy Bożej Opatrzności za wielki dar jego długiego pontyfikatu, za przykład mocnej wiary i heroicznej miłości, jaki nam pozostawił. Wpatrujmy się też w jego święte życie, aby na jego wzór każdego dnia być bliżej Pana Boga. I jak on całkowicie zawierzmy Maryi nasze rodziny i nasze osobiste codzienne sprawy. On uczynił to w sposób wyjątkowy, powtarzając słowa: „Totus Tuus”. W tych intencjach modlimy się podczas dzisiejszych Mszy Świętych.
  3. W przyszłą niedzielę, 24 maja, przypada uroczystość Zesłania Ducha Świętego, tak zwane Zielone Świątki. Warto też pamiętać, że niedziela ta kończy okres Wielkanocy i że to ostatni moment, aby wypełnić przykazanie kościelne nakazujące spowiedź i Komunię Świętą wielkanocną. Wigilię tej uroczystości będziemy świętować już w sobotę, 23 maja.
  4. Z inicjatywy papieża Benedykta XVI w tę nadchodzącą niedzielę modlimy się też za Kościół w Chinach. W 2007 roku papież Benedykt XVI wydał List apostolski, w którym napisał, że 24 maja ma być poświęcony pamięci i modlitwom za Kościół w tym kraju. Często zapominamy, że w wielu miejscach na świecie Kościół jest prześladowany, że za wiarę w Chrystusa wielu chrześcijan cierpi, a nawet oddaje życie. Ofiarujmy dar modlitwy i codziennej pamięci o prześladowanych braciach w wierze; prośmy Pana Boga, aby i oni mogli cieszyć się paschalną radością Chrystusowego Kościoła.
  5. Trwa miesiąc maj. Codziennie gromadzimy się wokół ołtarza na Eucharystii i na nabożeństwie majowym. W szkole Maryi uczmy się całkowitego oddania Bogu i braciom. W naszym kościele nabożeństwo majowe będziemy celebrowali codziennie o po pierwszej Mszy św., a w niedzielę o godz. 19.00 przy figurze.

23 maja – Lipe Trzecie – przy figurze

30 maja – Kol. Jarantów – przy krzyżu

Początek nabożeństw o godz. 19.00

  1. Dziękuje za posprzątanie kościoła. Bóg zapłać. W tym tygodniu proszę rodziny Liliany Gabrysiak, Zofii Morawskiej, Juli Dobrowolskiej, Wandy Jaroszewskiej, Katarzyny Kaczmarek
  2. W tym tygodniu z naszej wspólnoty odeszli do wieczności śp. Józef Nowicki z Dębniałek. Zmarłego polećmy miłosierdziu Bożemu: Dobry Jezu, a nasz Panie, daj im wieczne spoczywanie…

 

Zapowiedzi

Sakramentalny związek małżeński pragną zawrzeć

Daniel Marek Wiśniewski, stan wolny, zam. w parafii Brdowie i Anna Wiśniewska, stan wolny, zam. par. Lipe.

Zapowiedź II. ktokolwiek wiedział by o istniejących przeszkodach, zobowiązany jest w sumieniu, o tym zawiadomić.

Boże Ciało – 04 czerwca 2026

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskie – Boże Ciało. O przygotowanie ołtarzy proszę: 1 ołtarz – Lipe, 2 ołtarz – Dębniałki, 3 ołtarz Jarantów, 4 ołtarz – Lipe Trzecie. Natomiast zakończenie oktawy Bożego Ciała z procesją do czterech ołtarzy i Mszą św. odbędzie się na Piskorach w czwartek 11 czerwca początek o godz. 18.00

O zabezpieczanie ruchu proszę druhów strażaków.

SZÓSTA NIEDZIELA WIELKANOCY                                                           10 maja 2026

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

  1. Dziś, przeżywamy w naszej parafii uroczystość ku czci św. Stanisława BM, głównego patrona Polski oraz patrona naszej Parafii. Podczas sumy odpustowej zostanie poświęcony obraz Jezusa Miłosiernego, który został ofiarowany do naszego kościoła.
  2. W środę, 13 maja, w liturgii wspominamy Matkę Bożą Fatimską oraz 45. rocznicę zamachu na Świętego Jana Pawła II. Mając przed oczami wydarzenia z 13 maja 1981 roku, wpatrujmy się w jego święte życie, na jego wzór starajmy się żyć w pełnej komunii z Panem Bogiem i całkowicie zawierzmy Maryi nasze rodziny i nasze osobiste codzienne sprawy. Zapraszam na Eucharystię i nabożeństwo fatimskie w naszym kościele o godz. 8.00.
  3. W czwartek, 14 maja, w liturgii czcimy Świętego Macieja Apostoła, wybranego do grona Dwunastu w miejsce Judasza. Hebrajskie imię „Maciej” oznacza „dar Boga”. Zwróćmy się do tego Świętego, aby wspomagał nasze wysiłki codziennego stawania się darem Boga dla braci.
  4. Natomiast w sobotę, 16 maja, przypada święto patrona Polski, Świętego Andrzeja Boboli, kapłana i męczennika. Żył na przełomie XVI i XVII wieku i zasłynął jako gorliwy kaznodzieja i duszpasterz jezuicki. Zyskał miano „łowcy dusz”. Dnia 16 maja 1657 roku został schwytany przez Kozaków. Mimo okrutnych tortur nie wyrzekł się wiary w Jezusa Chrystusa. Jego relikwie znajdują się w kościele oo. jezuitów przy ul. Rakowieckiej w Warszawie. Niech ten Święty Patron będzie dla nas wzorem bezkompromisowości wiary i przywiązania do Zbawiciela, a zarazem orędownikiem w trudnym budowaniu ładu i jedności w naszej Ojczyźnie i we wspólnocie narodów.
  5. W przyszłą niedzielę, 10 maja, będziemy celebrowali uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. Rozpoczniemy też nowennę przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego. Warto odprawić to nabożeństwo, wypraszając dla siebie i innych wiele światła Ducha Ożywiciela i Uświęciciela, aby nasza wiara, nadzieja i miłość nie ustawały w trudnej codzienności.
  6. Trwa miesiąc maj. Codziennie gromadzimy się wokół ołtarza na Eucharystii i na nabożeństwie majowym. W szkole Maryi uczmy się całkowitego oddania Bogu i braciom. W naszym kościele nabożeństwo majowe będziemy celebrowali codziennie o po pierwszej Mszy św., a w niedzielę o godz. 19.00 przy figurze.

16 maja – Lipe  – przy figurze

23 maja – Lipe Trzecie – przy figurze

30 maja – Kol. Jarantów – przy krzyżu

Początek nabożeństw o godz. 19.00

  1. Dziękuje za posprzątanie kościoła i ofiarę. Bóg zapłać. W tym tygodniu proszę rodziny Walczaków, Nowaków, Nowickich, Kubiaków, Kubiaków.
  2. W przyszłą niedziela składka przeznaczona będzie na cele inwestycyjne.
  3. W tym tygodniu z naszej wspólnoty odeszli do wieczności Leokadia Jabłczyńska z Dębniałek oraz Stanisław Pietrzak z Jarantowa.. Zmarłych parafian polećmy miłosierdziu Bożemu: Dobry Jezu, a nasz Panie, daj im wieczne spoczywanie…

 

W tym tygodniu patronujĄ nam:

– we wtorek, 12 maja – Święci Nereusz i Achilles (†około 304), męczennicy, ponieśli śmierć za wiarę i pochowani na cmentarzu przy Via Ardeatina – starożytnej drodze prowadzącej do Rzymu;

– tego samego dnia – Święty Pankracy (około 289-304), męczennik, w czasie prześladowań chrześcijan za panowania cesarza Dioklecjana odmówił wyrzeczenia się wiary chrześcijańskiej, za co został skazany na śmierć i ścięty mieczem w wieku około 14 lat;

– w czwartek, 14 maja – Święty Maciej Apostoł (†około 50, według innych 80), jeden z pierwszych uczniów Jezusa, wybrany został przez Apostołów do ich grona na miejsce Judasza;

– w sobotę, 16 maja – Święty Andrzej Bobola (1591-1657), prezbiter i męczennik, patron Polski.

Zapowiedzi

Sakramentalny związek małżeński pragną zawrzeć

Daniel Marek Wiśniewski, stan wolny, zam. w parafii Brdowie i Anna Wiśniewska, stan wolny, zam. par. Lipe.

Zapowiedź I. ktokolwiek wiedział by o istniejących przeszkodach, zobowiązany jest w sumieniu, o tym zawiadomić.

PIĄTA NIEDZIELA WIELKANOCY                                     3 maja 2026

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

  1. Dziś 16 dzieci nasze parafii po raz pierwszy przyjmą Ciało i Krew Pańską. Obejmijmy je naszą modlitwą. Darem dzieci i ich rodziców jest dywan w zakrystii. Dla dzieci rozpoczyna się Biały Tydzień.
  2. W piątek, 8 maja, przypada uroczystość Świętego Stanisława, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski i naszej parafii. Tego dnia od godz. 9.00 będzie trwała adoracja Najświętszego Sakramentu w naszym kościele, aż do Mszy św. o godz. 16.30.
  3. W przyszła niedzielę będziemy obchodzić uroczystość św. Stanisława BM patrona naszej parafii. Zapraszam serdecznie na sumę odpustową na godz. 12.00. Zapraszam asystę liturgiczną druhów strażaków, panie do niesienie feretronów i figury MB Fatimskiej, dziewczynki do sypania kwiatków, a wszystkich do wspólnej modlitwy.
  4. Trwa miesiąc maj. Codziennie gromadzimy się wokół ołtarza na Eucharystii i na nabożeństwie majowym. W szkole Maryi uczmy się całkowitego oddania Bogu i braciom. W naszym kościele nabożeństwo majowe będziemy celebrowali codziennie o po pierwszej Mszy św., a w niedzielę o godz. 19.00 przy figurze.

9 maja – Jarantów – przy figurze

16 maja – Lipe  – przy figurze

23 maja – Lipe Trzecie – przy figurze

30 maja – Kol. Jarantów – przy krzyżu

Początek nabożeństw o godz. 19.00

  1. Dziękuje rodzinom dzieci komunijnych za posprzątanie kościoła, terenu przy kościele i dekorację. Bóg zapłać. W tym tygodniu proszę rodziny p. Pauliny Biesiada, Jadwigi Klar, Józefa Biesiady, Doroty Pera, Iwony Furmaniak.
  2. W tym tygodniu we wtorek odbędzie się pogrzeb św. Józefa Bogaczyka z Lipe Trzeciego. O godz. 13.00 różaniec, a o 13.30 Msza św. pogrzebowa. Zmarłego polećmy miłosierdziu Bożemu: Dobry Jezu, a nasz Panie, daj im wieczne spoczywanie…
  3. Intencja na maj: O pożywienie dla wszystkich. Módlmy się, aby wszyscy, od wielkich producentów po zwykłych konsumentów, unikali marnowania żywności i aby każdy człowiek miał dostęp do zdrowej żywności.

W tym tygodniu patronują nam:

– we wtorek, 5 maja – Święty Stanisław Kazimierczyk (1433-1489), krakowski prezbiter, który nauczaniem i życiem świadczył, że Eucharystia jest najlepszym miejscem spotkania Chrystusa oraz źródłem mocy do czynnej miłości bliźniego;

– w środę, 6 maja – Święci Apostołowie Filip (†81-96) i Jakub (†62), którzy należeli do Grona Dwunastu;

– w piątek, 8 maja – Święty Stanisław (około 1030-1079), biskup i męczennik, główny patron Polski.

CZWARTA NIEDZIELA WIELKANOCY                        26 kwietnia 2026

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

  1. W najbliższy piątek rozpoczniemy maryjny miesiąc – maj. Codziennie będziemy gromadzić się wokół ołtarza na Eucharystii i na nabożeństwie majowym. W szkole Maryi uczmy się całkowitego oddania Bogu i braciom. W naszym kościele nabożeństwo majowe będziemy celebrowali codziennie o po pierwszej Mszy św., a w niedzielę o godz. 19.00 przy figurze. Zadbajmy też o wizerunki Maryi w naszych domach i w przydrożnych kapliczkach. Rodzinnie gromadźmy się przy nich na śpiewanie Litanii loretańskiej, pieśni maryjnych, na różaniec czy wieczornym Apelu Jasnogórski.
  2. Podobnie jak w ubiegłym roku na nabożeństwa majowe zapraszam także:

1 maja – Dębniałki – przy krzyżu

2 maja – Piskory – przy krzyżu

9 maja – Jarantów – przy figurze

16 maja – Lipe  – przy figurze

23 maja – Lipe Trzecie – przy figurze

30 maja – Kol. Jarantów – przy krzyżu

Początek nabożeństw o godz. 19.00

  1. We wspomnienie Świętego Józefa Robotnika, 1 maja, będziemy prosili go o wrażliwość sumień i ład moralny w życiu społecznym. Ponieważ jest to dzień wolny od pracy z racji święta państwowego, w ten piątek mamy dyspensę od wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych.
  2. W sobotę, 2 maja, obchodzimy uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski, głównej Patronki naszej Ojczyzny. Msze Święte tego dnia w naszym kościele będą sprawowane o godz. 12.00 w intencji naszej Ojczyzny.
  3.  W nadchodzącym tygodniu przypada pierwszy piątek i sobota miesiąca. Spowiedź w piątek od godz. 16.00. W sobotę od godz. 9.00 udam się do chorych, a o godz. 16.00 obędzie się nabożeństwo I sobotnie.
  4. W przyszłą niedzielę w naszej parafii będziemy przeżywać uroczystość I Komunii św. 16 dzieci po raz pierwszy przystąpi do spowiedzi św. oraz przyjmie Ciało i Krew Pańską. Otoczmy je naszą modlitwą. Spowiedź dla dzieci i ich rodzin w sobotę o godz. 10.00.
  5. Dziękuję za okazaną pomoc w minionym tygodniu w pracach gospodarczych przy plebanii. Bóg zapłać.
  6. Dziękuje za posprzątanie kościoła i ofiarę. Bóg zapłać. W tym tygodniu o przygotowanie kościoła do uroczystości I Komunii św., proszę rodziny dzieci pierwszokomunijnych.

 

 

W tym tygodniu patronują nam:

– we wtorek, 28 kwietnia – Święty Piotr Chanel (1803-1841), prezbiter, misjonarz i męczennik;

– tego samego dnia – Święty Ludwik Maria Grignon do Montfort (1673-1716), prezbiter, wielki czciciel Matki Bożej;

– we wtorek, 29 kwietnia – Święta Katarzyna Sieneńska (1347-1380), dziewica i doktor Kościoła, w 1999 roku Święty Jan Paweł II ogłosił ją współpatronką Europy;

– w czwartek, 30 kwietnia – Święty Pius V (1504-1572), papież.

TRZECIA NIEDZIELA WIELKANOCY                       19 kwietnia 2026

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

  1. Podczas składki inwestycyjnej zebrano 2131 zł. Bóg zapłać. Za prąd na plebani zapłacono 445 zł. za prąd w kościele 720 zł. za wodę 51,14 zł. do kurii odprowadzono 500 zł. Natomiast na biednych zebrano 503,30 zł i 5 $. Bóg zapłać.
  2. Od poniedziałku od godz. 18.00 rozpoczynają się próby do I komunii św.
  3. W sobotę na godz. 10.00 zapraszam dzieci rocznicowe na spowiedź i próbę.
  4. Msza św. rocznicowa obędzie się w przyszłą niedzielę o godz. 11.30.
  5. W trzecią niedzielę Wielkanocy we wszystkich diecezjach w Polsce obchodzona jest Niedziela Biblijna, która rozpoczyna Tydzień Biblijny. Niedziela i Tydzień Biblijny to inicjatywa kierowana do każdego wierzącego. Pismo Święte, zwłaszcza księgi Nowego Testamentu, przybliżają nam Chrystusa jako naszego Pana i Mistrza. Nie tylko dzisiaj, w Niedzielę Biblijną oraz w ciągu tego rozpoczynającego się Tygodnia Biblijnego, rozważajmy słowo Boże, zwłaszcza zawarte w Ewangeliach.
  6. W najbliższy czwartek, 23 kwietnia, będziemy obchodzili uroczystość Świętego Wojciecha, biskupa i męczennika, patrona Polski. Nasze myśli i serca skierujemy do Gniezna, gdzie znajdują się jego relikwie. Będziemy dziękować Bogu za dobro, jakie wyświadczył nam przez posługę Świętego Wojciecha na naszej ziemi. Od tysiąca lat jesteśmy chrześcijanami. Ale z tej wielkiej łaski wypływają także zadania, przede wszystkim godnego wypełniania Ewangelii Chrystusowej w codziennym życiu. Jako spadkobiercy Świętego Wojciecha nie możemy się jej wstydzić i nie możemy spokojnie patrzeć, kiedy się ją poniewiera.
  7. Także w tym tygodniu, w sobotę, 25 kwietnia, celebrujemy święto Świętego Marka Ewangelisty. Jednocześnie jest to dzień modlitw o urodzaje.
  8. Przyszłą niedzielę – Niedzielę Dobrego Pasterza – będziemy przeżywali jako Światowy Dzień Modlitw o Powołania. Rozpoczną się też Kwartalne dni modlitw o powołania do służby w Kościele. Ciągle musimy prosić Jezusa Chrystusa – Dobrego Pasterza, aby nigdy nie zabrakło nowych pracowników w Bożej Winnicy. Musimy modlić się o dobre i liczne powołania kapłańskie i zakonne, o co już dzisiaj wszystkich parafian gorąco proszę.
  9. Dziękuje za posprzątanie kościoła i ofiarę. Bóg zapłać. W tym tygodniu proszę rodz. p. Małgorzaty Stanok, Katarzyny Kautz, Ewy Pilarskiej, Darii Ziółkowskiej, Eweliny Małeckiej.

 

W tym tygodniu patronują nam:

– we wtorek, 21 kwietnia – Święty Anzelm (1033-1109), biskup, z pochodzenia Włoch, który został prymasem Anglii, doktor Kościoła, pozostawił wiele dzieł pisanych;

– w piątek, 24 kwietnia – Święty Feliks z Sigmaringen (1578-1622), prezbiter i męczennik, który zginął za wiarę w Chrystusa z rąk heretyckich kalwinów, jest patronem prawników;

– tego samego dnia – Święty Jerzy (†około 305), męczennik, patron wojskowych, a także rolników, skautów i harcerzy.

DRUGA NIEDZIELA WIELKANOCY,                    12 kwietnia 2026

CZYLI MIŁOSIERDZIA BOŻEGO                           

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

  1. Dziś przypada Niedziela Miłosierdzia Bożego. Śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa najdobitniej przekonują nas o tym, że Bóg jest miłością, że potrafi jedynie kochać i przebaczać. Jako Kościół, napełnieni paschalną radością, mamy teraz tylko jedno zadanie: głosić i uobecniać miłosierdzie Boga objawione w Jezusie Chrystusie, który cierpiał za grzeszny świat, prawdziwie zmartwychwstał i żywy jest pośród nas. Warto w tym miejscu przypomnieć słowa Świętego Jana Pawła II wypowiedziane w 2002 roku w Łagiewnikach: „Trzeba przekazywać światu ogień miłosierdzia. W miłosierdziu Boga świat znajdzie pokój, a człowiek szczęście! To zadanie powierzam wam, drodzy bracia i siostry, Kościołowi w Krakowie i w Polsce oraz wszystkim czcicielom Bożego miłosierdzia, którzy tutaj przybywać będą z Polski i z całego świata. Bądźcie świadkami miłosierdzia!”. Jako uczniowie Chrystusa uobecniającego miłosierdzie Boże, głośmy je światu i okazujmy je wszystkim braciom i siostrom.
  2. Dzisiaj obchodzimy też patronalne święto Caritas i rozpoczynamy Tydzień Miłosierdzia. Do 2012 roku Tydzień Miłosierdzia obchodzony był w październiku, a od 2013 rozpoczyna się on w drugą niedzielę Wielkanocy, w święto Miłosierdzia Bożego. Doświadczając bowiem miłosierdzia Bożego, sami powinniśmy być miłosierni dla naszych sióstr i braci. Stąd też dzisiaj ofiarami do puszek przed kościołem wspieramy dobre dzieła naszej diecezjalnej Caritas.
  3. W poniedziałek przypada 13 dzień miesiąca. Zapraszam na Różaniec Fatimski o godz. 16.30. Po Mszy św. procesja wokół kościoła. Zabierzmy świece.
  4. W najbliższy wtorek, 14 kwietnia, przypada państwowe święto Chrztu Polski ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 2019 roku, które ma nam przypominać o chrześcijańskich korzeniach naszego narodu.
  5. Przyszła niedziela będzie obchodzona jako Niedziela Biblijna, która rozpocznie następujący po niej Tydzień Biblijny.
  6. Dziękuje za posprzątanie kościoła i za ofiarę. Bóg zapłać. W tym tygodniu proszę rodz. p. Mariusza Fułek, Małgorzaty Dominiak, Doroty Komorskiej, Marii Latańskiej, Aliny Murawskiej

 

W tym tygodniu patronujE nam:

– w poniedziałek, 13 kwietnia – Święty Marcin I (†655), papież i męczennik.

 

Zapowiedzi

Sakramentalny związek małżeński pragną zawrzeć Mateusz Grabiński, kaw. zam. w parafii Lipe i Daria Szczepaniak, panna, zam. parafia Lipe.

Ktokolwiek wiedział by o istniejących przeszkodach zobowiązany jest w sumieniu o powiadomieni o tym.  Zapowiedź II.

PONIEDZIAŁEK W OKTAWIE WIELKANOCY                   6 kwietnia 2026

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

  1. Dzisiaj drugi dzień świąt i drugi dzień w oktawie Wielkanocy – Poniedziałek Wielkanocny. Liturgiczny okres Wielkanocy będzie trwał aż do Zesłania Ducha Świętego – Zielonych Świąt. Pierwszy tydzień Wielkanocy, a zwłaszcza jego pierwszy dzień, mają bardzo uroczysty charakter. Nie obchodzimy w tym czasie żadnych innych uroczystości. W ten sposób Kościół podkreśla fundamentalne znaczenie zmartwychwstania Chrystusa dla chrześcijaństwa. Cieszmy się i radujmy największym cudem Pana Jezusa, który na powrót otwiera nam bramy nieba.
  2. Pragnę podziękować p. Lucynie Przybyła i Małgorzacie Dominiak za pomoc podczas rekolekcji. Bóg zapłać. Dziękuje za pomoc w przygotowaniu i przeżyciu Triduum Paschalnego osobom sprzątającym kościół i pomagającym w przygotowaniu dekoracji. Dziękuje za złożone ofiary na kwiaty do Grobu Pańskiego w kwocie 1000 zł. Dziękuje Usługom Pogrzebowym za Jarantowa. Za udział w liturgii dziękuje Druhom strażakom z Jarantowa, osobą zaangażowanym w Liturgię Słowa, ministrantom, Łucji sypiącej kwiaty, pani Organistce wraz z bratem, paniom z KGW niosącym feretrony i paniom niosącym figurę MB Fatimskiej oraz wszystkim obecnym za wspólną modlitwę. Bóg zapłać. Dziękuje również za okazaną w tych dniach pomoc i życzliwość. Bóg zapłać.
  3. Liturgia najbliższych dni zaprasza nas na spotkanie ze Zmartwychwstałym Panem. Nie żałujmy czasu na Eucharystię, która jest ciągle tą samą Paschalną Ofiarą Chrystusa.
  4. Przypominam, że w najbliższy piątek, 10, kwietnia, przypadający również w oktawie Wielkanocy, nie obowiązuje wstrzemięźliwość od potraw mięsnych.

5.Tego dnia módlmy się również za 96 osób na czele z prezydent RP Lechem Kaczyńskim, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej. Dobry Jezu a nasz Panie…

  1. Przyszła niedziela, 12 kwietnia, kończy oktawę Wielkanocy. To tak zwana niedziela przewodnia lub biała, a z ustanowienia Kościoła Niedziela Miłosierdzia Bożego. Jej sercem, oprócz Eucharystii, będzie Koronka do Miłosierdzia Bożego po Mszach św. Dobrym przygotowaniem do tej niedzieli będzie codzienne odmawianie Koronki do miłosierdzia Bożego. Przypomnijmy, że nabożeństwo do miłosierdzia Bożego nierozerwalnie łączy się z osobą Świętej Faustyny Kowalskiej. Święty Jan Paweł II mówił o niej: „Ta prosta zakonnica przybliżyła Polsce i światu paschalne orędzie Jezusa Miłosiernego. W tej godzinie dziejów wołamy o miłosierdzie Boże. Pascha jest to przyjście i zmartwychwstanie Chrystusa. Jest to paschalne objawienie się miłosierdzia Bożego”. Tego dnia po Mszach św. do puszki będą zbierane ofiary na pomoc ubogim.
  2. W przyszłą niedzielę składka przeznaczona będzie na cele inwestycyjne, a po Mszy św. o godz. 9.00 obędzie się spotkanie dla dzieci przygotowujących się do I Komunii św.
  3. Dziękuje za posprzątanie kościoła i ofiarę. Bóg zapłać. W tym tygodniu proszę rodziny p. Anny Przybylskie, Anny Harich, Edyty Wawrzyniak, Elżbiety Bączkiewicz, Błażeja Murawskiego.

Zapowiedzi

Sakramentalny związek małżeński pragną zawrzeć Mateusz Grabiński, kaw. zam. w parafii Lipe i Daria Szczepaniak, panna, zam. parafia Lipe.

Ktokolwiek wiedział by o istniejących przeszkodach zobowiązany jest w sumieniu o powiadomieni o tym.  Zapowiedź I.

Ogłoszenie

Podczas kiermaszu na pomoc Basi z Jarantowa, a zorganizowanego przez KGW Jarantów, Radną, Radę Sołecką Jarantów, Fundację Alimed i Pomaganie za Jechanie, zebrano 7 452 zł. Wraz z organizatorami serdecznie dziękuje za okazaną pomoc i serce.

Msze Święte

  • w niedziele o godz. 9.00 i 11.30
  • w dni powszednie o godz. 17.00
  • w środy o godz. 8.00

Nabożeństwa

  • Godzinki – niedziela godz. 8.30
  • Nowenna do Matki Boże Nieustającej Pomocy – środa po Mszy św.
  • Koronka do Miłosierdzia Bożego – piątek godz. 16.50
  • Adoracja Najświętszego Sakramentu w piątek od godz. 16.00
 

Spowiedź

Pół godziny przed każdą mszą św. lub nabożeństwem.